Devet načina kako olakšati život s tinitusom
Popis savjeta za suočavanje s tinitusom i ublažavanje njegovog utjecaja na vaše mentalno i fizičko zdravlje
Nakon što smo prošli tjedan pisali o tinitusu te prenijeli iskustva koja su s njim imali Mixmagov urednik Seb Wheeler i DJ i producent Roger Sanchez, danas donosimo devet savjeta kako olakšati život s tinitusom.
Tinitus različito utječe na sve i ne postoji jedan konkretan način kako se nositi s njim. Budući da je riječ o jedinstvenom stanju, osoba koja pati od tinitusa može se osjećati jako usamljeno. Prvo što trebate znati je da niste sami i da postoji puno različitih načina za liječenje tinitusa, od besplatnih aplikacija i meditacije do razgovora i specijalističke, najsuvremenije tehnologije.
U nastavku donosimo popis nekih stvari koje možete odmah učiniti kako biste ublažili svoj tinitus. Savjete je napisao Seb Wheeler, profesionalni aktivni sudionik glazbene industrije koji je imao tinitus osam godina i sve je ovo prošao. Nadamo se da će biti od pomoći.
1. RAZGOVARAJTE S PROFESIONALCEM
Ako ste primijetili pojavu tinitusa ili već patite od njega, ali još niste tražili pomoć, razgovarajte s profesionalcem što je prije moguće. Liječnik vas može uputiti na terapiju i poslati vas kod otorinolaringologa koji će vas dalje savjetovati o vašem stanju. Organizacije poput Tinnitus UK također imaju liniju za pomoć i informacije o lokalnim grupama za podršku. Svako iskustvo tinitusa je drugačije i ne biste trebali patiti sami, ali najbolji način kako se pokrenuti jest traženje profesionalnog savjeta i razumijevanje što uopće uzrokuje tinitus.
2. KRENITE NA TERAPIJU ZBOG SVOG TINITUSA
Ono što najviše frustrira oko tinutusa jest što taj zvuk stalno 'živi' u vašoj glavi, i to besplatno. Upisivanje na tečaj kognitivne terapije tinitusa omogućit će vam pristup obučenom stručnjaku koji će vam pomoći da shvatite svoje stanje, identificirate okidače i radite kroz anksioznost povezanu sa zvukom u ušima. Također ćete razviti kognitivne alate koji će vam pomoći da zanemarite i stišate taj zvuk, te da svoj odnos s tinitusom pokušate okrenuti u pozitivniji. Ako ste u mogućnosti, javite se klinikama specijaliziranim upravo za tinitus.
3. PRILAGODITE SVOJ STIL ŽIVOTA
Kofein, alkohol i 'podizači' poput kokaina podižu i krvni tlak, povećavajući protok krvi kroz tijelo, uključujući uši, što može pogoršati zvuk u ušima. Ako se borite s tinitusom, trebali biste razmotriti da li ga pokreće kava, alkohol ili rekreativna droga.
Tinitus može biti uzrokovan i stresom, pa se usredotočite na to da izbjegavate stresne situacije, te se više posvetite sebi - spavajte cijelu noć, idite u teretanu ili pak trčite i/ili meditirajte. Što su vaš um i tijelo opušteniji, manje je vjerojatnost da će vam zujati u ušima. Vrijedno je napomenuti da je anksioznost oko vašeg tinitusa poput lavine: što se više brinete zbog toga, to će vas više mučiti, tako da je zaista važno prilagoditi svoj životni stil kako biste izbjegli pogoršavanje stanja.
4. MEDITIRAJTE
Iako zvuči kao klišej, meditiranje je zaista jedan od najlakših načina da smirite svoj um. Osim toga, meditirati možete bilo gdje, bilo kada i to - besplatno. Ako ste novi u meditaciji, možete pratiti neke YouTube tutorijale ili brojne aplikacije (Calm, Headspace, itd.), a ako već meditirate, vjerojatno vas i ne treba uvjeravati da je to dobar način da olakšate zujanje u ušima. Bilo kako bilo, nedavna istraživanja također sugeriraju da je to dobra ideja.
5. ISPROBAJTE ZVUČNU TERAPIJU
Zvučna terapija postoji od 1900-ih i razvijena je za upotrebu smirujućih zvukova ili bijele buke kako bi se olakšao tinitus, jer pomiče pažnju od zvonjenja u ušima, te uvodi zvukove sličnog tona, tako da se na kraju naviknete na tinitus (poznato kao habituacija). Zvučnu terapiju možete isprobati putem brojnih aplikacija ili nosivih uređaja. OVDJE je zaista koristan vodič.
6. KORISTITE APLIKACIJE
Aplikacije poput Restund i Mindear pružaju vam pristup nizu zvukova, vježbi, meditacija, pa čak i kognitivnoj terapiji kako bi vam pomogli da upravljate i bavite se u ušima na dodiru gumba.
Postojao i domaći app, TinnitusOFF, ali nemaju novi update.
7. ISTRAŽITE ALTERNATIVNE TERAPIJE
Alternativne terapije poput kraniosakralne terapije i akupunkture djeluju na smirivanje uma i tijela i mogu pomoći u smanjenju razine stresa koji može pridonijeti tinitusu. Bivši DJ Simon Baker napustio je glazbu kako bi se prekvalificirao u kraniosakralnog terapeuta i tinitus terapeuta i dobar je kontakt ako želite istražiti cjelovitiji pristup suočavanju sa svojim tinitusom.
8. NOSITE ČEPIĆE ZA UŠI
Ovo vrijedi za sve koji uživaju u glazbi uživo i klupskoj kulturi, a posebno za one s tinitusom. Nosite čepiće za uši (dostupni su razni, po različitim cijenama, ali ACS Pro Custom je industrijski standard) i uzmite redovite pauze kada ste oko glasne glazbe, primjerice, odmaknite se od glanog zvuka, ili izašite napolje. Čepići s promjenjivim filtrima također su od pomoći za druge situacije koje mogu biti glasne i problematične, poput puba, house partyja, kina, pa čak i u prometu. Nošenje čepića za uši zaštitit će vaš sluh i omogućiti vam da se osjećate ugodno u bilo kojoj glasnoj situaciji.
9. POKUŠAJTE NE RAZMIŠLJATI STALNO O TOME
Ako se fiksirate na tinitus, manje je vjerovatno da će nestati. Upotrijebite gore navedene alate kako biste se osjećali samouvjerenije i opuštenije zbog svog tinitusa i polako će, ali sigurno preći u drugi plan. Ako patite od tinitusa, morate ga shvatiti ozbiljno. Ali ne dopustite da vas nadvlada; Uskoro ćete moći preuzeti kontrolu nad njim i prilagoditi volumen.