Menu
Home Novosti Menu
Blog

Kronike plesnog podija: Elektronički Panoptikum

10.2. - 16.2.

  • Arsen Pavešić I Foto: Facebook
  • 10 February 2022

14.2.1970. Otvoren prvi The Loft u NYC

Nema sumnje kako je Valentinovo 1970., obilježen u stanovitim njujorškim kuloarima, jedan od onih događaja koji su odigrali ključnu ulogu u razvoju DJ kulture i globalne scene koja gravitira elektroničkoj glazbi. Upravo je te noći, tad 25-godišnji trgovac antikvitetima i umjetninama, ljubitelj egzotične plesne glazbe i prototip njujorškog hipstera, David Mancuso, priredio prvu zabavu, u svom stanu, na adresi 647 Broadway. To će postati prva lokacija Lofta, kluba čija priča, danas poprima mitološke razmjere. A krenuo je vrlo skromno, ponajprije iz egzistencijalnih potreba. Naime, Mancuso je, tad, jedva krpao kraj s krajem i živio pomalo iznad svojih mogućnosti te je, kako bi platio najamninu stana u kojem je živio, dosjetio se napraviti tulum i naplaćivati ulaz u vlastiti stan. Od Richarda Longa (koji će se kasnije proslaviti svojim razglasima u Studiju 54 i Paradise Garageu), Mancuso posuđuje, a potom i otkupljuje, par legendarnih Klipschorn zvučnika. Gosti su plaćali ulaz 2.50$, a Mancuso je ionako obožavao puštati ploče svojim prijateljima, tako da, u početku, isključivo on bio zadužen za glazbu od 00h do 06h. Nakon Valentinova, nastavio je pozivati društvo svaka 2 tjedna, a 6 mjeseci, Mancusov je stan postao poznat kao The Loft i više nije imao problema splaćanjem stanarine. Danas znamo kako je, u tom prvom Loftu, stasala prva generacija DJ-a u NYC, da su se upravo ondje glazbom odlučili početi baviti Frankie Knuckles, Larry Levan, Nicky Siano i ostale legende njujorške (i svjetske) scene. Mancuso je bio njihov guru, iako, zapravo, nikad nije bio DJ, bar ne po današnjim standardima. Nije se upuštao u beatmatching ni u miksanje, niti nastojao da njegova selekcija zvuči kao cjelina. Puštao je i uživao u pločama, od početka do kraja, respektirajući, na taj način, autore glazbe. Tek su mu se, nakon 5 godina i selidbe na drugu lokaciju, za pultom priključili još neki DJ-i, kao npr. Steve D'Acquisto, Francis Grasso, Vince Aletti i dr. Osim što mu se pripisuje edukacija kasnijih nositelja klupske house scene, Mancuso je, kroz Loft, postao jedan od prvoboraca za prava LGBT zajednice kojoj je uvijek pružao utočište, a 80-ih i organizirao brojne prosvjede protiv anti-AIDS kampanje koja je, bezrezervno stigmatizirala homoseksualce u SAD-u.

12.2.1939. Rođen Ray Manzarek (The Doors)

Iako je prva asocijacija na grupu The Doors, uvijek bio i ostat će njihov karizmatični frontman Jim Morrison, bez klavijaturiste i skladatelja Raya Manzareka, Doorsa sigurno ne bi ni bilo ili bi se utopili u moru gomile sličnih bendova koji su svirali u vrijeme njihovih najslavnijih dana. Morisson bi, vjerojatno, skončao slično, a pamtili bi ga samo kao još jednog hipjevskog pjesnika i boema, umjesto kao pjevača bezvremenskih hitova poput ''Light My Fire'' ili ''Riders on the Storm''. Doduše, kod većine njihovih hitova, kao potpisnici glazbe se službeno vode svi članovi benda, no Manzarek je taj koji stoji iza najpoznatijih klavijaturističkih i bass dionica koje su obilježile stvaralaštvo Doorsa. Manzarek ima vrlo zanimljivu biografiju i prije, ali i poslije Doorsa. Prije no što je osnovao bend s Jimom Morissonom, Manzarek je bio diplomirao ekonomiju, nakon čega je radio kao analitičar u nekadašnjoj sigurnosnoj agenciji američke vojske ASA. Za razliku od ostalih članova Doorsa, Ray Manzarek je imao i vrlo uspješnu glazbenu karijeru nakon 1973., kad se bend službeno raspao. Već je, godinu dana kasnije, objavio dva samostalna albuma, ''The Whole Thing Started With Rock & Roll Now It's Out Of Control'' i ''The Golden Scarab'', predstavivši svoju fuziju bluesa, jazza, psihodeličnog rocka i eksperimentalne glazbe. U svojih desetak samostalnih albuma bavio je i klasičnom glazbom, a na nekima od svojih posljednjih izdanja, kao npr. ''Translucent Blues'', eksperimentirao je i s elektroničkom i ambijentalnom glazbom. Napisao je i tri knjige, uključujući i biografsku ''Light My Fire: My Life with the Doors'' iz 1999.

10.2.1989. 2 Live Crew objavljuju album ''As Nasty as They Wanna Be''

''As Nasty as They Wanna Be'', treći je i nauspješniji album pionira Miami Bass pravca, hip-hop skupine 2 Live Crew, a sadrži i njihov najveći hit, ''Me So Horny'', poznat po ženskom vokalu, sempliranom iz filma ''Full Metal Jacket'' Stanleya Kubricka. No, unatoč velikom komercijalnom uspjehu, ovaj je album ušao u povijest iz jednog sasvim drugog razloga. Riječ je o prvom albumu u povijesti, za kojeg je neki sud donio rješenje o opscenom sadržaju. Naime, osim plesnijih i bržih instrumentala kojima odskače od standardne hip-hop forme, glavno obilježje Miami Bass pravca, upravo su seksualno eksplicitni tekstovi i spotovi s oskudno odjevenim djevojkama te krupnim planovima ženskih stražnjica i grudi. ''Dick Almighty'', ''The Fuck Shop'' ili ''Bad Ass Bitch'' samo su neki od naslova koji se pojavljuju na ovom albumu. Posljedica presude o opscenosti bila je zabrana prodaje albuma i koncertnih nastupa grupe u nekim dijelovima Floride, no 2 Live Crew je namjerno kršio zabranu pa su članovi i uhićeni na jednom koncertu, u lipnju '90. Presuda je, u žalbenom postupku, odbačena, a grupa je iskoristila medijski cirkus za vlastitu promociju. Ipak, nekoliko građanskih i umjetničkih udruga u SAD-u, predvođeni agencijom RIAA, pokrenulo je, nakon ovog slučaja, inicijativu za stroži nadzor nad izdanjima neprimjerenog sadržaja svih američkih diskografa, a rezultat je bilo donošenje poznatih etiketa ''Parental Advisory - Explicit Content.'' Prvi album u povijesti kojem je, prilikom objave, zalijepljena ova naljepnica bio je - idući album 2 Live Crewa, ''Banned in the USA'' iz 1990.

Ukratko…

11.2.1981. Rođena američka pjevačica Kelly Rowland (Destiny's Child).

13.2.1950. Rođen britanski glazbenik Peter Gabriel.

13.2.1974. Rođen britanski pjevač Robbie Williams.

16.2.1959. Rođen američki reper i glumac Ice T.

Prošlu epizodu iz serijala 'Elektronički Panoptikum' pročitajte OVDJE.

Next Page
Loading...
Loading...