Birdee: “Jako sam uzbuđen što sam dobio priliku raditi s Blacksoulom”
Poznati talijanski DJ i producent govori o svom novom izdanju “Wasted Funk” koji 21.2. izlazi na Blacksoul Musicu a prisjeća se i svojih početaka te savjetuje kako uspjeti u svijetu DJ-inga
Talijanski DJ i producent opsjednut starim disco hitovima, Marcello de Angelis, publici poznatiji kao Birdee, svoje elektroničko putovanje u svijet DJing-a i glazbene produkcije započeo je kao dječak, prije gotovo dvadesetak godina. U svojoj dugogodišnjoj i iznimno bogatoj karijeri svjetskih razmjera, uhvatio je pažnju brojnih glazbenika i organizatora, kao što su Pete Herbert, Vanilla Ace, Jackmaster i drugi. Njegove stvari na regularnoj bazi vrte se na najvećim svjetskim partyjima, od Ibize pa do Azije i Australije. Također ih se može čuti na najpoznatijim svjetskim radijskim postajama, kao što su BBC Radio 1, Kiss FM, Capital Radio i KCRW.
Birdeejev zvuk može se okarakterizirati kao spoj disco energije sedamdesetih i osamdesetih godina prošlog stoljeća, funky dodataka i snažnim basslineom. Njegova najimpozantnija suradnja dogodila se s Glitterboxom, labelom opredijeljenim za elektroničku glazbu orijentiranu disco zvuku, koja inače djeluje pod okriljem Defected Recordsa, svjetski najpoznatije izdavačke kuće za house glazbu. Samo neki od drugih labela s kojima Birdee ima potpisane ugovore jesu Hot Sunday i ISM Records.
Razgovarali smo s ovim karizmatičnim i iznimno iskusnim talijanskim glazbenikom o nadolazećoj objavi njegove nove stvari “Wasted Funk” na jednom od najpoznatijih hrvatskih elektroničkih labela – Blacksoul Music. Ispričao nam je kako je tekla njegova suradnja s ovom izdavačkom kućom, te najavio skorašnji izlazak njegovog drugih izdanja, kao što je pjesma “Can't Get Enough” koja izlazi na labelu Hot Sunday.
Birdee nam se otvorio i raspričao o svojoj prošlosti, počecima karijere, usponima i padovima, lijepim uspomenama s nedavne turneje po Australiji i o tajnama iza kreiranja savršenog remixa.
m: Iščekujemo svježu objavu tvojeg zadnjeg rada na jednom od najvećih hrvatskih labela za house glazbu – Blacksoul Music. Kako je dogodila kolaboracija između vas i što nam možeš reći o glazbi koja će biti objavljena? Kakav sound možemo očekivati i što je bila tvoja izvorna ideja iza njega?
B: Jako sam uzbuđen što sam dobio priliku raditi s Blacksoulom i drago mi je da izdajemo “Wasted Funk” na labelu Blacksoul Music. Pjesma je počela kao suradnja između Colour Castle i Buried King. Oni su već imali napravljenu srž stvari, ali su tražili neki novi način kako bi je se moglo doraditi. Christian (Colour Castle) mi ju je poslao, te mi se svidjela čim sam ju poslušao. Njihova originalna verzija bacala je više na house, dok sam ja dodao nešto disco elemenata što se savršeno spojilo. Dugo smo razglabali o projektu, dok nismo bili sigurni da smo svi zadovoljni. Mislim da je ovo jako snažna stvar i da se u njoj jasno mogu razaznati utjecaji svih nas.
m: Što očekujemo čuti od tebe na početku ožujka jest i nova funky pjesma “Can’t Get Enough” ft. Andre Espeut, koja izlazi na Hot Sundayu. Ova stvar ima prelijepu pozitivnu energiju, zvuči jako živahno i zaigrano. Što nam možeš reći o kreativnom procesu iza nje, što te inspiriralo da ju kreneš stvarati i koliko vremena ti je trebalo da je završiš?
B: Zanimljivo da me baš to pitate zato što je ovo je jedna od stvari za koju mi je trebalo najviše vremena. Mislim da je prošlo godinu dana od početka do kraja njezinog produciranja. Instrumentalni dio mi je uzeo najviše vremena i kad sam ga završio, znao sam da je potreban snažan vokal koji bi dodatno pojačao stvar.
m: Zašto si odabrao baš Andreove vokale za nju?
B: Sjetio sam se da sam radio s Andreom na jednoj pjesmi za moj album s kojom sam bio jako zadovoljan. Tada sam se fokusirao na vokal i oblikovao stvar oko Andreovog glasa, što je bio neobičan način rada za mene. Ovaj put sam odlučio potpuno suprotno – gradili smo vokale oko instrumentala i mislim da smo - briljirali! Čim sam čuo gotovu stvar, znao sam da je to - to. Andre je iznimno talentiran i vrlo je lako raditi s njim.
m: Kad smo već kod novih izdanja u ožujku, također iščekujemo tvoj novi remix za Rainbow Team “Dreaming”. Doznali smo da će izaći i na vinilu. Što nam možeš reći o soundu ove trake? Što te navelo da napraviš remix od nje?
B: Ah da, već dugo sam fan Rainbow Teama. Davno sam imao jednu kompilaciju “Full Time Summer” koja je sadržavala nešto njihovih pjesama, poslušao sam ju toliko puta da je CD sad totalno izlizan, hahaha... Tada sam počeo istraživati njihovu glazbu koja je naprosto nevjerojatna. Imaju taj neki vrlo naivan talijanski sound koji zvuči jako distinktivno za eru njihovog djelovanja. Uz to, samplirali su ih Tiger and Woods što opet ukazuje na tu talijansku poveznicu. Kad su me kontaktirali dečki iz labela Goody Music/Full Time rekavši da počinju raditi na novom izdanju s njihovim remixevima, omogućili su mi da sam odaberem stvar koju bih volio remiksirati. Odlučio sam se za “Dreaming” i jako sam zadovoljan s finalnim produktom. Pustio sam je nekoliko puta i dobio puno pozitivnih reakcija. Također sam veoma uzbuđen što će biti objavljena i na vinilu. Drago mi je da se mnogo labela ponovno okreće izdavanju ploča, makar izdavali samo limited edition stvari.
m: Koliko često puštaš na vinilima? Voliš li analogni DJ-ing više od uobičajenog puštanja na digitalnim CD-evima?
B: Osobno, ovih dana većinom puštam preko flash driveova iz praktičnih razloga, ali sam započeo svoju karijeru na vinilima te i dalje pronalazim nešto magično u tome. Uvijek kad sam u Italiji, odradim par setova na kojima puštam samo ploče i to bude jako zabavno!
m: Još jedna stvar koja će ugledati svjetlo dana, u travnju na labelu Tinted, jest “Free Yourself”. Napravljena je u kolaboraciji s Nick Reach Upom i Barbarom Tucker. Ova pjesma ima duboku soul vibru i zvuči uzbudljivo, kao pravi disco hit iz osamdesetih. Kako bi ti opisao zvuk ove stvari svojoj publici koja očekuje njezin izlazak? Reci nam malo o toj suradnji kao i o samoj realizaciji stvari.
B: Sviđa mi se kako ste je opisali, pravi disco hit iz osamdesetih, hahaha! Zapravo, možda više iz sedamdesetih, ali to je definitivno glavna ideja iza nje. Htjeli smo napraviti potpuno originalnu stvar bez ikakvih izlizanih sampleova. Nick je prošle godine bio u L.A.-u za vrijeme dodjele Grammyja te me tada kontaktirao, predloživši mi suradnju. Našli smo se jednu večer i unutar dva sata već smo imali koncept za cijelu stvar. Inicijalni proces bio je vrlo brz, međutim, znali smo da nam treba jak vokal i Nick je predložio Barbaru. Pustili smo joj instrumental i jako joj se svidio. Odradila je odličan posao na snimanju, svi smo bili jako uzbuđeni tijekom čitavog stvaralačkog procesa!
m: Reci nam nešto više o tvojoj nedavnoj turneji po Australiji. Koji nastup će ti najviše ostati u pamćenju? Kako je bilo na novogodišnjem partyju na The Wild Campoutu u Perthu? Je li event ispunio tvoja očekivanja?
B: Australska turneja bila je izvanredna. Imao sam priliku puštati na mnogo odličnih partyja, družiti se sa starim prijateljima i steći neka nova poznanstva, kao na primjer s Buried Kingom i Colour Castleom. Colour Castlea dotad nisam upoznao uživo, komunicirali smo jedino putem društvenih mreža. Mogu vam reći da disco vibra apsolutno dominira Australijom! Svi partiji su bili krcati. Ne mogu izdvojiti najbolji, ali The Wild Campout je svakako bio jako, jako poseban. Odlična energija vladala je cijelim festivalom. Silazio sam s bine s velikim osmijehom na licu!
m: Budući da si već neko vrijeme uobičajeni gost na partijima na Ibizi, točnije rečeno u Ibiza Rocks Baru, koji su neki od tvojih najistaknutijih iskustava ondje? Sjećaš li se kad si prvi put posjetio Ibizu i što se sve promijenilo od tada do sada?
B: Mislim da sam prvi put otišao na Ibizu 2007. godine. Taj put nisam previše izlazio po klubovima, ali sam otišao u Space na legendarni party otvorenja “We Love Sundays”, Carla Coxa. Svjetskim tržištem danas toliko vlada ibiška dance scena, da nakon svakog ljeta ostatak godine slušamo hitove koji su se tijekom ljetnih mjeseci vrtili na Ibizi. Sjećate se kad je Tensnakeov “Coma Cat” izašao 2010.? Zapravo je uništio electro house i otvorio put za nešto novo u svjetskom clubbingu - to se odvilo upravo na Ibizi. Mislim da je dobro tamo skupljati inspiraciju, to je prekrasan otok, čak i kad izuzmemo clubbing scenu. Disco pokret buknuo je na Ibizi zahvaljujući Glitterboxu, te sam samim tim i ja dobio mnogo prilika za nastupanje na čemu sam iznimno zahvalan!
m: Također si vrlo poznat i zbog svojih remixeva poznate glazbe, kao na primjer remix pjesme od disco legende Aeroplane, koji je objavljen na Glitterboxu. Što je savršeni recept za kreiranje kvalitetnog remixa koji ne umanjuje zvuk izvorne pjesme te koji zvuči svježe i inovativno? Što bi preporučio mladim i neiskusnim producentima koji se žele baciti u remiksiranje?
B: Često čujem da i dalje puno ljudi priča o tom Aeroplane remixu. Jako mi je drago da se svidio mojoj publici. Napravio sam ga u dosta kratkom roku, trebalo mi je tri ili četiri dana da ga završim. Mislim da je ključ u kreiranju dobrog remixa učiniti da on zvuči kao tvoj originalni rad, koliko je moguće. Nekad je lako izgubiti se u svim dijelovima, ali za mene je glavna misija uvijek bila pronaći jedan hook na kojeg se izvorni autor nije previše fokusirao, te onda njega učiniti glavnim dijelom pjesme. Ako bih morao dati savjet o remiksanju, to bi bilo to. Manje je više!
m: Što nam možeš reći o svojim ranim danima u DJing-u? Kako si se uopće zainteresirao za to i kako si razvio svoj posebni sound? Po tvom mišljenju, što čini dobrog DJ-a u suvremenom svijetu gdje se gotovo svatko može domoći nekog DJ kontrolera i početi svirati?
B: Počeo sam s DJing-om 2000. godine, a do tada sam svirao u bendovima te me dance glazba nije interesirala. Onda sam se odjednom nabrijao na The Chemical Brothers, Fatboy Slima i slične glazbenike. Freskanova je ubrzo postala moj omiljeni label. Otišao sam u London, kupio hrpu CD-ova i vratio se u Italiju gdje me prijatelj naučio osnovama miksanja. Tako sam krenuo puštati na nekim manjim lokalnim partijima. Kad sam se 2003. godine preselio u London, počeo sam češće nastupati i tada je to preraslo u nešto ozbiljnije od puke strasti. Trebalo mi je puno vremena da pronađem svoj osobni sound i mislim da sam istinski zadovoljan samo sa svojim radovima od zadnje dvije ili tri godine. Previše vremena sam se fokusirao na tehničku stranu nastupanja, ali sam onda shvatio da je ono što DJ-a čini dobrim DJ-om sposobnost da se poveže s publikom i stvori dobru atmosferu.
Slušajte svoje srce i budite svoji. Nemojte previše mariti za trendove, tako nećete pogriješiti!