Santi & Tuğçe: ''Glazba probija sve barijere vremena i prostora''
Razgovarali smo s jedinstvenim paragvajsko-turskim tandemom
M: Čini se kako organska glazba lakšeg intenziteta s etno elementima ponovno postaje popularna. Smatrate li tzv., worldbeat ili folktronicu prolaznim trendom ili je ovaj put posrijedi neki novi glazbeni pokret?
S & T: Iskreno, kao i većina glazbenika, nismo oduševljeni kad se glazba koju kreiramo etiketira bilo kojim od postojećih naziva. Primjerice, često nas se svrstava pod downtempo glazbenike, no taj se termin odnosi samo na tempo glazbe. S druge strane, sve što ima prefiks etno ili world, odmah znači kako je riječ o glazbi oreijentalnog ili latino porijekla, što ponekad može izazvati čak i negativne konotacije. Mi jednostavno stvramo glazbu iz širokog spektra svega onoga što nam se sviđa i ne vodimo previse računa o svjetskim trendovima. U svakom slučaju, držimo da se elektronička glazba i njeni autori svakako kreću u smjeru implementiranja glazbe iz svih dijelova svijeta.
M: Što vama osobno znači glazba?
S & T: Na glazbu gledamo kao na univerzalni jezik, drevni oblik pripovijedanja koji probija sve barijere vremena i prostora. Glazba pruža mogućnost uživanja u svim aspektima života, u svakom trenutku.
M: Odakle crpite inspiraciju i odakle vam toliko široko glazbeno znanje?
Santi: Kao klinac sam obožavao snimati glazbu s radija i potom slagati kompilacije. Vlastitu glazbu sam počeo komponirati s 12 godina. U srednjoj školi sam počeo učiti svirati klasičnu gitaru kod urugvajskog glazbenika Horacija Cordeira, a potom klavir i audio inženjering na sveučilištu IPAC (Instituto Professional de Artes y Ciencias de la Comunicación) u Asunciónu, u Paragvaju. Istovremeno me počela zanimati i elektronička glazba koje, u to vrijeme, u Paragvaju gotovo da i nije bilo. Nabavio sam računalo i neke softvere i krenuo eksperimentirati sa samplovima i ritmovima. Putem interneta sam otkrio čitav svijet digitalne produkcije koja me fascinirala, a oduševio me i posjet Music Technology Lab-u, na američkom sveučilištu u Michiganu. Odlučio sam nastaviti studij glazbe i informatike u SAD-u. Od tad je programiranje i komponiranje jedino čime se bavim u životu.
Tuğçe: Ja sam s 6 godina počela pjevati u zboru, što se nastavilo kroz cijelu osnovnu i srednju školu. Studirala sam pjevanje kod Sheile Jordan i zapadno-afričke udaraljke kod Milforda Gravesa. 2007. sam upoznala Santija i već smo, tjedan dana nakon upoznavanja, održali prvi zajednički nastup. U početku smo svirali razne obrade kao akustični jazz duo, a vremenom smo počeli kreirati i vlastitu glazbu. Prvi album, ‘’Cíclico’’ objavili smo 2014., koji nam je otvorio vrata svjetske elektroničke scene.
M: Kako danas izgleda vaš nastup uživo?
S & T: Zapravo, on se stalno mijenja, ovisno o prilici, lokaciji na kojoj sviramo i projektu na kojem, u datom trenutku, radimo. Trenutno, naš live duo uključuje dva mikrofona s multiefektima, računalo s Ableton liveom, perkusijski sintisazjer Nord Drum, akustičnu gitaru i nekoliko midi kontrolera. Ovisno o prilici, priključuje nam se i multi-perkusionist, kao treći član. U skoroj budućnosti nam je želja uključiti više instrumentalista u nastupe.
M: Imate li neki savjet za mlade producente?
S & T: Najvažnije je maksimalno se osloboditi tijekom kreativnog procesa i pokušati realizirati svaku ideju. Ponekad čak i one loše ideje znaju ispasti dobro. U ovoj se branši stvari najbolje nauče kroz praktični rad. Iako velik broj tih pokušaja i nedovršenih uradaka neće nikad izaći iz studija, to nije nešto s čim se treba zamarati.
M: Prije nekoliko godina ste pokrenuli i vlastitu izdavačku kuću. Kako ste se odlučili na taj korak?
S & T: Tuğçe je pokrenula etiketu Kybele s namjerom da pruži priliku ponajprije ženama koje produciraju elektroničku glazbu, neovisno o njihovom backgroundu ili glazbenom pravcu kojeg preferiraju. Sva dosadašnja izdanja i podcaste možete čuti na Kybele SoundCloud kanalu.
M: Imate li neko ndolazeće izdanje kojeg želite spomenuti?
S & T: Trenutno radimo na nekoliko projekata. U travnju ćemo objaviti novi singl na Kybeleu, od kojeg će sav prihod ići zakladi 8 Billion Trees. Osim toga, radimo na još dva EP-a, kao i na kompilaciji remikseva za Souq Records.
M: Za kraj, sjećate li se svog nastupa u Hrvatskoj? Kakvi su bili dojmovi?
S & T: U Hrvatskoj smo prvi put nastupali 2017., u sklopu Goulash Disko Festivala koji nas je oduševio i trebali bi ondje ponovno nastupati ovog ljeta. Osim toga, za svibanj nam je zakazan prvi nastup u Crnoj Gori, na Sutormania Festivalu, nakon čega se nadamo i provesti malo vremena na Jadranskom moru…
''Respira'', posljednji singl Santi & Tuğçe dostupan je u pred-narudžbi na Beatportu...