Menu
Home Novosti Menu
Blog

Kronike plesnog podija: Elektronički Panoptikum

8.12. - 14.12.

  • Arsen Pavešić I Foto: Facebook
  • 8 December 2022

8.12.1967. Rođen Junkie XL

Tom Holkenborg aka Junkie XL, nizozemski je producent, multiinstrumentalist i DJ. Širem auditoriju je najpoznatiji po remiksu iz 2002., za ''A Little Less Conversation'' Elvisa Presleya te kao autor filmske glazbe za brojne hit naslove.
Rođen je u gradiću Lichtenvoorde, najpoznatijem po cvjećarskoj industriji, gdje je, već u osnovnoj školi, pohađao satove klavira, gitare i udaraljki. Nakon srednje škole, zapošljava se u trgovini instrumenata u Leeuwardenu i otkriva svijet sintisajzera i elektroničkih instrumenata. Krajem 80-ih, postaje klavijaturist u new wave bendu Weekend at Waikiki, s kojima nastupa diljem Europe i, 1994., snima album ''Sputnik''. Iste godine pokreće industrial bend Nerve i objavljuje dva albuma za etiketu Play It Again Sam, što je bio začetak njegove samostalne karijere. No prije nego što je debitirao kao Junkie XL, radio je kao producent za poznate hardcore punk/metak bendove, poput Sepulture, Fear Factory ili Dog Eat Dog te kao autor glazbe za video igre. ''Saturday Teenage Kick'' naslov je prvog EPa i albuma kojeg Tom, 1997., objavljuje pod imenom Junkie XL, a riječ je o miksu breakbeata, hip hopa i psihodeličnog rocka koji ga dovodi do prvih samostalnih live i DJ nastupa, uključujući i turneju s Prodigyjem. Tijekom idućih godina, Junkie XL, potpuno prelazi na elektroničku glazbu, od trancea i progressive housea, do big beata i electra, što se već može čuti na njegovom drugom albumu ''Big Sounds of the Drags'' iz 1999. ili suradnjama s imenima poput Way Out West, Sashe, Sandera Kleinenberga ili DJ Tiesta. Istovremeno, Junkie XL počinje biti tražen i kao autor filmske glazbe, a neki od prvih uspjeha su mu ''Blade'' (1998.) i ''The Beach'' (2001.), nakon kojih dobiva ponudu od Nikea za reklamnu kampanju povodom Svjetskog prvenstva u nogometu 2002. Ideja je bila da remiksira Elvisov hit iz 1968., ''A Little Less Conversation'', čime je Junkie XL postao prvi glazbenik koji je dobio legalno odobrenje da remiksira Elvisa. Za remiks, potpisan kao Elvis vs. JXL, snimljena su tri različita spota, a postao je globalni hit i Junkieu donio niz ponuda za remiksiranje, narednih godina. Među imenima koje je remiksirao, do danas su se našli Madonna, Daft Punk, Britney Spears, Coldplay, Depeche Mode, Rammstein, Fatboy Slim i dr. Junkie XL je svoj posljednji autorski album ''Synthesised'' objavio 2012., nakon čega je objavio još nekoliko singlova i fokusirao se na filmsku glazbu. Neki od najpoznatijih filmova, za koje je potpisao glazbu, su ''Superman: Man of Steel'', ''Batman vs Superman: Dawn of Justice'', ''Tomb Raider'', ''Deadpool'', ''Alita Battle Angel'', ''Mad Max'' i dr.

11.12.1968. Rođen Chris Liebing

Chris Liebing, jedan od najpoznatijih i najkonzistentnijih predstavnika njemačke techno scene, prošle je godine obilježio 30 godina na sceni. Toliko je prošlo od njegovog prvog DJ angažmana u klubu Red Brick, u njegovom rodnom Giessenu, 50ak kilometara od Frankfurta. Prvih nekoliko godina je puštao hip hop, soul i house, a 1994. otvara klub Spinclub u Giessenu, no već početkom '95. seli u Frankfurt i zapošljava se u Eye Q Recordsu, gdje upoznaje Andrea Waltera aka Andrewa Woodena, s kojim počinje producirati glazbu. Krajem '95., Liebing dobiva priliku nastupiti u legendarnom klubu Omen Svena Vatha. Nakon samo jednog nastupa, ostaje kao rezident DJ u Omenu, sve do njegovoa zatvaranja 1998. Paralelno napreduje s produkcijom te, 1997., pokreće Audio, svoju prvu etiketu (kasnije preimenovanu u fine Audio Recordings), na kojoj mu, iste godine, izlazi i prva ploča, ''Dadli / Wada'', a potom i ''Dandu Groove'' koja postiže značajan uspjeh među techno DJima. Već iduće godine pruža mu se prilika objaviti ploču i za Primate Recordings, a 1999. Liebing postaje i dio Cocoon Bookinga. Iste godine nastaju i novi labelovi: Chris Liebing Recordings (CLR) i Chris Liebing Audio (CLAU), a s njima i ulazna putanja u Liebingovoj karijeri temeljena na popularnim izdanjima, kao npr. serijal ''The Real Schranz'', ''Analogon'', ''Next Try'' itd. Ovaj period, Liebing je, 2003., okrunio objavom albuma
''Evolution''
koji je odmah proglašen za jednog od najboljih techno albuma ikad. Prva dekada novog milenija, svojevrsni je peak njemačkog techna pa tako i Liebingove karijere. 2005. još jedan njegov album dobiva priznanja diljem svijeta - ''Collabs 3000: Metalism'' kojeg, pored Liebinga, potpisuje i Speedy J, za NovaMute. Istovremeno, Liebing postaje jedan od najtraženijih techno DJ-a u Europi i niže redovne nastupe u Privilegeu, Spaceu i Amnesiji (Ibiza), Fabricu (London), Cocorico (Riccione) ili Berghainu (Berlin), kao i najprestižnijim festivalima poput Time Warpa ili I Love Techno. Od 2009. do 2015. Liebing je uređivao i vodio CLR Podcast, a nakon toga AM/FM. Trinaest godina nakon albuma sa Speedy J-em, Liebing objavljuje album ''Burn Slow'' za Mute, a 2021. i ''Another Day'', u nešto mekšem tonu od prijašnjeg...

14.12. C+C Music Factory objavljuju svoj prvi album, ''Gonna Make You Sweat''

Mjesec dana nakon izlaska singla "Gonna Make You Sweat (Everybody Dance Now)", jednog od najvećih plesnih hitova s početka 90-ih, skupina C+C Music Factory objavila je istoimeni album. Osim spomenutog hita, album je izbacio i relativne hitove ''Things That Make You Go Hmmmm....'' i ''Here We Go''. C+C Music Factory osnovali su njujorški producenti David Cole i Robert Clivillés, kao slijednicu njihovog prvog zajedničkog projekta, The 28th Street Crew. Prije toga, Cole i Clivillés bili su članovi grupe 2 Puerto Ricans, a Blackman and a Dominican (uz Davida Moralesa i Chepa Nuñeza). U projektu C+C Music Factory, po uzoru na još neke slične izvođače, obojica su djelovali kao autori i producenti iza scene, a u prvom su planu bili reper Freedom Williams te liberijska manekenka/pjevačica Zelma Davis. Iako se Zelma Davis pojavljuje, u ulozi vokalistice, na nekim stvarima s albuma, najpoznatije refrene, one iz "Gonna Make You Sweat (Everybody Dance Now)" i ''Things That Make You Go Hmmmm....'' otpjevala je Martha Wash, pjevačica puno prodornijeg glasa i bivši back vokal disco zvijezde Sylvestera. No umjesto Marthe, u spotovima i na svim nastupima, uvijek se pojavljivala atraktivna Zelma Davis. Zanimljivo je da se, kao back vokali, na albumu pojavljuju još neke pjevačice iz disco ere - Karen Bernod, Yolanda Lee i Norma Jean Wright. Nakon uspjeha prvog albuma, C+C Music Factory objavio je još dva, ''Anything Goes!'' (1994.) i ''C+C Music Factory'' (1995.), a skupina prestaje s radom 1995., nakon smrti Davida Colea. Robert Clivillés je, 2010., na kratko, vratio C+C Music Factory s novim članovima, Ericom Kupperom i Scarlett Santanom, no suradnja se obustavila nakon samo jednog singla.

Ukratko…

10.12.1957. Rođen britanski kompozitor Paul Hardcastle.

10.12.1973. Otvoren klub CBGB u NYC.

14.12.1991. Održan prvi Mayday u Berlinu

Prošlu epizodu iz serijala 'Elektronički Panoptikum' pročitajte OVDJE.

Next Page
Loading...
Loading...