Glazba uživo negativno utječe na sluh mladih, sugerira nova studija
Gotovo 42% odraslih u dobi od 18 do 44 godine doživjelo je gubitak sluha u nekom trenutku svog života, prema novom istraživanju
Glazbeni događaji uživo štetno utječu na sluh mladih, sugeriraju nova istraživanja. Studija, koju su proveli SpecSavers, anketirala je preko 2000 mladih u dobi od 18 do 44 godine, otkrivši da je gotovo polovica doživjela neki gubitak sluha. Jedan od 10 ispitanika rekao je da ide na live nastupe jednom u tri mjeseca, a više od polovice prijavlilo je zvonjenje ili začepljene uši nakon nastupa. Trećina anketiranih reklo je da je manje vjerojatno da će u budućnosti prisustvovati glazbenim događajima zbog svojih iskustava sa oštećenjem sluha. Zanimljivo, istraživanje pokazuje i da njih čak 84%, unatoč problemima sa sluhom, nikad nisu koristili ikakvu zaštitu za uši.
Istraživanje sugerira da bi se moglo razviti više svijesti o gubitku sluha i zaštiti sluha, jer 14% ispitanika u SpecSavers studiji tvrdi da nisu sigurni gdje i kako dobiti informacije o zaštiti sluha. Unatoč bezbroj opcija za uši na tržištu, četvrtina ispitanika izvijestila je da nikada nisu razmišljali o kupnji neke zaštite prije događaja. Glasno izlaganje zvuka može imati štetne učinke na zdravlje sluha, uključujući gubitak sluha i zujanje u ušima. Ovisno o razini decibela, oštećenja sluha mogu započeti nakon samo pet minuta u klupskom okruženju.
Prisjetimo se iskustva našeg Mixmag kolege Seba Wheelera i njegove borbe s tinitusom uslijed izloženosti glasnoj glazbi.